Design & Copyright © 2007 by Johnny & Perfect Strangers. All rights reservedDo kanonizacji pozostało:


   

Wydarzenia 2015/2016
„MÓJ REGION” – WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

W dniu 22.06.2016 r. nastąpiło rozstrzygniecie konkursu plastycznego „MÓJ REGION”, który został zorganizowany przez Panią Katarzynę Mrówka w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Mesznej Do Konkursu zakwalifikowano 30 prac. Ponieważ na konkurs nadesłanych zostało wiele przepięknych, kolorowych prac, Komisja Konkursowa składająca się z Pań Anny Tórz, Aleksandry Górny, Katarzyny Odoj i Michaliny Matlak miała niełatwe zadanie. Ostatecznie, po długich dyskusjach i naradach, Komisja zdecydowała się przyznać następujące nagrody: I miejsce – Nadia Węglarzy, 5lat – Przedszkole nr 8 w Cieszynie, II miejsce – Antoni Czwarno, 6lat – Przedszkole Niepubliczne „Słoneczko” w Bydgoszczy, III miejsce – Rafał Nawrotek, 5lat – Miejskie Przedszkole nr 1 w Dęblinie. Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w Konkursie Plastycznym. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Organizator Konkursu:
Katarzyna Mrówka
NASZ MALUSZEK NAJLEPSZY W POLSCE!

Marysia Hammami z grupy maluszków zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Wiosenna łąka pełna kwiatów". Gratulujemy :)

WYSTAWA O CHARAKTERZE ZBÓJECKIM

17 czerwca wybraliśmy się na wystawę malarską do Meszniańskiego Ośrodka Kultury "Nad Borami". Na przykładzie zdjęć dowiedzieliśmy się, co to jest kłobuk i kim jest hetman. Poznaliśmy także zwyczaje rozbójników i rozbójniczek oraz ich stroje i broń. Na wystawie mogliśmy podziwiać prace m. in. takich artystów jak Marta Firlej oraz Czesław Szwajkosz.
DZNI OTWARTE OSP MESZNA

W środę 8 czerwca zostaliśmy zaproszeni, jak co roku, do remizy strażackiej w Mesznej na Dni Otwarte. Mili strażacy zapoznali nas ze sprzętem ratującym ludzkie życie i mienie podczas pożarów. Mieliśmy wyjątkową okazję dotknąć i pooglądać sprzęty gaśnicze, przymierzyć hełm, a nawet usiąść na miejscu załogi wozu strażackiego. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie. To była dla dzieci niezapomniana przygoda.
DZIEŃ OTWARTY PRZEDSZKOLA

Szóstego czerwca odbył się w naszym przedszkolu Dzień Otwarty. W takim dniu wszyscy zainteresowani wyglądem i funkcjonowaniem naszego przedszkola mogą nas odwiedzić i spędzić z nami kilka godzin bawiąc się i ucząc. Tematem zajęcia, w którym uczestniczyły dzieci były zmysły. Najpierw wytężaliśmy wzrok, aby odszukać ukryte zwierzątka. Potem nasze uszy rozpoznawały różne dźwięki. Następnie małe noski próbowały skojarzyć zapach zamknięty w słoiczku. Potem rozpoznawaliśmy smaki, a na końcu nasze dłonie identyfikowały przedmioty ukryte w woreczkach. Na zakończenie zajęć można było namalować obrazek za pomocą pachnących farb. Po zajęciach nasze przedszkolaki podzieliły się zabawkami z gośćmi i zaprosiły ich do wspólnej zabawy. Pogoda umożliwiła nam również wspólna zabawę w ogródku przedszkolnym. Po tylu atrakcjach, niektóre dzieci nie chciały wracać do domu. Zobaczymy, co powiedzą pierwszego września. Do zobaczenia :)
DZIEŃ DZIECKA

Jak co roku 1 czerwca dzieci obchodzą swoje święto. Tym razem wybraliśmy się w muzyczną podróż dookoła świata. Zaczęliśmy od greckiej Zorby. Następnie rozpoznawaliśmy instrumenty muzyczne w piosence francuskiej a dzieciaki z grupy II zaśpiewały dla wszystkich Frere Jacques. Potem polecieliśmy samolotem do Ameryki na Dziki Zachód. Tam poznaliśmy zwyczaje Indian i zwierzęta takie jak bizony, mustangi, węże i orły. Poznaliśmy także kowbojów. Po tej wyprawie udaliśmy się do Afryki, gdzie rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące zwierząt egzotycznych i naśladowaliśmy je. Z Afryki popłynęliśmy łodzią z bananami na Madagaskar gdzie wraz z wesołymi pingwinami wyginaliśmy śmiało ciało. Podczas przerwy w zabawie zregenerowaliśmy siły słodkim poczęstunkiem. Dzieciaki świetnie się bawiły i były zawiedzione, że zabawa tak szybko się skończyła.
"DAWNE ŻYCIE NA WSI" - SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELKAMI AGROTURYSTYKI ŁACIAKÓWKA

25 maja gościliśmy panią Kasię Gnioździorz i Urszulę Łaciak z Agroturystyki Łaciakówka. Panie opowiedziały nam, jak żyło się na wsi w dawnych czasach, po których w ich gospodarstwie zostało wiele pamiątek i fotografii. Poznaliśmy dzień przeciętnego górala na kanwie zmieniających się pór roku. Przypomnieliśmy sobie, że mleko pochodzi od krowy, kozy lub owcy, a nie "ze sklepu" i że z prawdziwego świeżego mleka można zrobić śmietanę, masło i ser. Dowiedzieliśmy się, że kiedyś żelazka miały duszę, a dziś są "bezduszne", ale za to z kablem. Zobaczyliśmy na starych, czarno-białych lub malowanych fotografiach, jak się kiedyś ubierano. Dziewczynki szczególnie zwróciły uwagę na stroje ślubne. Mieliśmy unikatową okazję posłuchać muzyki na patefonie z płyty winylowej. Wielką radość sprawiła dzieciom zabawa z wiekowym już pieskiem wypchanym słomą, który umilał czas wielu pokoleniom dzieci. Ta zabawka nie miała sobie równych pośród przedszkolnych pluszaków w tym dniu. Serdecznie dziękujemy Paniom za odwiedziny i wspaniałą lekcję historii.
ZAJĘCIA Z EDUKACJI REGIONALNEJ W GRUPIE III

Niestety nie udało nam się utrwalić na zdjęciach wspaniałego zajęcia pani Kasi Mrówki o pieczeniu chleba z udziałem rodziców i pani dyrektor, ale za to pani Kasia Odoj przeprowadziła ostatnio bardzo ciekawe zajęcie plastyczne z zakresu edukacji regionalnej. Dzieci z grupy III miały nie mało uciechy przygotowując własną kapelę góralską stworzoną z wykonanych przez siebie górali i góralek. Efekt ich pracy cieszy niejedno oko.
ZAJĘCIE OTWARTE W GR II

Zajęcie otwarte dla rodziców średniaków miało miejsce 20 maja. Celem zajęcia było utrwalenie wiadomości na temat naszego regionu. Dzieci udowodniły,że doskonale orientują się w najbliższym środowisku i są prawdziwymi góralami.Na koniec zaprezentowały tańce ludowe, których uczyły się w ciągu roku szkolnego.
TEATRZYK "PRZYGODY DRWALA BARTŁOMIEJA"

23 maja mieliśmy po raz kolejny i chyba ostatni w tym roku okazję do spotkania z teatrzykiem Skrzat z Krakowa. Tym razem aktorzy przygotowali dla nas bajkę zatytuowaną Przygody Drwala Bartłomieja. Była to opowieść o człowieku, który wszelkie swoje decyzje podejmował na podstawie rzutu monetą lub gry w ence-pence. Niczego dobrego w ten sposób nie zyskał a nawet stracił wszystko co miał po przegranej z Babą Jagą. Musiał zacząć wszystko od nowa, aby naprawić swoje błędy. Bajka uczy nas, aby samemu podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Dla dzieci natomiast była to jak zwykle okazja do śmiechu i odskocznia od codziennych zajęć w przedszkolu.
I MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

Z przjemnością informujemy, że Jagoda Pawłowska z grupy maluszków zdobyła I miejsce w konkursie "Stroje ludowe mojego regionu".

SPOTKANIE Z RZEŹBIARZEM LUDOWYM

W piątek 20 maja odwiedził nas pan Krzysztof Kufel - rzeźbiarz, malarz oraz założyciel grupy zbójników Beskidnicy. Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć wybrane prace artysty a także jego narzędzia. Pan Krzysztof opowiedział nam, jak się przygotowuje do wykonania rzeźby oraz jak sam proces przebiega. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny.
Wiosenne spotkanie z książką w MOK "Nad Borami"

12 maja maluszki kolejny raz uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych z panią Kasią w Gminnej Bibliotece Publicznej. Tym razem tematem zajęć były zwierzęta hodowane w gospodarstwie domowym. Na początek dzieci wysłuchały przygód sympatycznego misia z bajki „Wiktor w wiejskiej zagrodzie” . Następnie rozwiązywały zagadki słuchowe oraz wykonywały ćwiczenia dźwiękonaśladowcze na podstawie tekstu literackiego. W kolejnym etapie zajęć, dzieci miały okazję zaprezentować swoją wiedzę na temat produktów pochodzenia zwierzęcego oraz swoją biegłość w układaniu obrazków pociętych na części. Na koniec w podziękowaniu za piękne zajęcia zaśpiewaliśmy pani Kasi piosenkę o zwierzętach. Serdecznie dziękujmy za zaproszenie :)
CO NAM W DUSZY GRA - CZYLI SPOTKANIE Z JACENTYM IGNATOWICZEM

We wtorek 10 maja przedszkolaki z Mesznej miały zaszczyt gościć Pana Jacentego Ignatowicza. Pan Jacenty to wspaniały gawędziarz oraz multiinstrumentalista. Podczas spotkania zachęcał on nasze dzieci do nauki gry na instrumentach. Przedszkolaki miały w czym wybierać, ponieważ Pan Jacenty zaprezentował grę na 16 instrumentach a były to m.in. pasterski flet poprzeczny, gęśliki, dudy żywieckie, trombita, okaryna i wiele innych. Jednak największym zainteresowaniem wśród dzieci okazała się gra na liściu i na pile. Program edukacyjny Pana Jacentego wywarł ogromne wrażenie na naszych przedszkolakach. Dzięki niemu wiele dzieci w przyszłości pójdzie drogą muzyki. Pragniemy podziękować Panu Jacentemu i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.
ZAJĘCIA OTWARTE W GR I

Dziewiątego maja w grupie maluszków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Temat zajęcia brzmiał: „Na beskidzkiej polanie” – zabawy polisensoryczne umożliwiające poznanie wybranych przedstawicieli flory i fauny Beskidów". Dzieci i rodzice mieli okazję dowidzieć się wielu ciekawy rzeczy na temat otaczającej nas przyrody. W pierwszym zadaniu poznaliśmy nazwy roślin łąkowych. W drugim mogliśmy za pomocą wielu zmysłów: słuchu, wzroku, dotyku a nawet węchu obcować ze zwierzętami leśnymi i łąkowymi. Dowiedzieliśmy się, o czym wyją wilki, czym różnią się rogi od poroża, jakie w dotyku jest futro dzika, borsuka i lisa oraz jaki zapach ma dzik. Na koniec poznaliśmy nazwy najpiękniejszych polskich motyli i wraz z nimi mogliśmy przypomnieć sobie figury tańca góralskiego na powstałej w sali kwiecistej łące.
Spotkanie z Filharmonią Śląską w GOK "Promyk" w Bystrej

28 kwietnia wszystkie grupy przedszkolne miały okazję uczestniczyć we wspaniałej muzycznej przygodzie. Muzycy Filharmonii Śląskiej w ciekawy sposób przybliżyli nam instrument jakim jest puzon. Odbyliśmy muzyczną wycieczkę po Europie z puzonem w roli głównej. Dzieci świetnie się bawiły, a największą atrakcją dnia była dla dzieci podróż autokarem - dla wielu pierwsza w życiu.
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
„MÓJ REGION”


1. Postanowienia ogólne:
 organizatorami konkursu plastycznego jest Zespół Szkolno Przedszkolny w Mesznej, koordynator Katarzyna Mrówka,
 konkurs ma charakter otwarty,
 zasięg konkursu ogólnopolski.
2. Cel:
 celem przedsięwzięcia jest edukacja regionalna, popularyzacja wszystkich regionów Polski.
3. Temat:
 ilustracja przedstawiająca region polski, w którym mieszka autor dziecka.
4. Warunki uczestnictwa:
 uczestnikami konkursu są dzieci w wieku przedszkolnym, zgłaszani do konkursu przez placówki oświatowe (przedszkola)
 uczestnicy przygotowują prace plastyczne, wykonane dowolnymi technikami plastycznymi (rysunek, malunek, wyklejanka i inne formy płaskie)
 prace powinny mieć format jednostronnej pracy, format A4,
 liczba prac dostarczona przez jednego uczestnika to 1,
 prace nie mogą być oprawione,
 prace nie będą uczestnikom zwracane,
 udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez organizatorów danych osobowych autorów zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 101 z 2002 r. z późn. zm.) oraz na publikację imienia, nazwiska, miejscowości zamieszkania i wizerunku autora, jeśli zostanie on nagrodzony w konkursie
5. Terminy:
 praca powinna być czytelnie podpisana na odwrocie i zawierać informacje:
 nazwa regionu, do którego została przygotowana praca, imię i nazwisko uczestnika, wiek uczestnika, nazwę, adres, telefon, e – mail placówki zgłaszającej uczestnika,
 imię i nazwisko opiekuna pod którego kierownictwem została przygotowana praca.
 PRACĘ NALEŻY SKŁADAĆ DO 31 MAJA 2016 R.:
 pracę należy zapakować w kopertę z dopiskiem „KONKURS PLASTYCZNY PRZEDSZKOLE”, pracę należy składać osobiście do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Mesznej,
 lub przesłać na adres placówki:
Zespół Szkolno – przedszkolny w Mesznej
ul Szkolna 1, 43 – 360 Meszna
z dopiskiem: „Konkurs plastyczny przedszkole”
 ogłoszenie konkursów odbędzie się na stronie internetowej placówki www.zspmeszna.pl w zakładce PRZEDSZKOLE, CIEKAWE WYDARZENIA do 30.06.2016r, na portalu BLIŻEJ PRZEDSZKOLA oraz na łamach gazety „Głos Gminy Wilkowice” w numerze, który ukarze się 30.06.2016R.
6. Ocena, nagrody, promocja:
 ocenę prac dokona jury powołane przez organizatorów,
 nagrody przyzna jury w porozumieniu z organizatorami I, II, III miejsce,
 autorzy nagrodzonych prac dostaną pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
7. Postanowienia końcowe:
 nadesłanie w terminie pracy spełniającej warunki konkursu oznacza akceptacje przez uczestnika niniejszego REGULAMINU KONKURSU, oraz oświadczenie, że praca jest wynikiem oryginalnej twórczości i nie narusza praw osób trzecich, a w razie gdyby, mimo zachowania należytej staranności, do tego naruszenia doszło, zwolnienie organizatorów konkursu od odpowiedzialności za takie naruszenie,
 organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania prac konkursowych oraz danych autora na stronie internetowej placówki oraz na łamach gazety „Głos Gminy Wilkowice” bez dodatkowej zgody autorów oraz bez wypłacania honorariów autorskich,
 informacji o konkursie udzielają organizatorzy konkursu
katarzyna_mrowka@o2.pl. <\left>
"Przygody kota – mądrość pokoleń”

20 kwietnia starszaki oraz zerówka wybrały się autokarem do BCK na spektakl Wrocławskiego Teatru Edukacji In-Art. Spektakl, którego już sam tytuł zapowiadał się intrygująco „ Przygody kota – mądrość pokoleń”, z pewnością dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. Po przybyciu do Bielskiego Centrum Kultury, zajęliśmy miejsca i z wielkim podekscytowaniem czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu. Już po niedługiej chwili mogliśmy się przenieść w magiczny świat teatru. Nie rozczarował się chyba nikt, z zapartym tchem oglądaliśmy wspaniałe dekoracje, doskonałą grę aktorów oraz słuchaliśmy świetnie dobranej muzyki podkreślającej przeżycia sceniczne aktorów. Występujący wcielali się m.in. w role gospodarza, przebiegłych myszy, mądrej sowy, strasznego niedźwiedzia, czy też zabawnego jeża, ale przede wszystkim w role tytułowych kotów. Podczas spektaklu było niemal wszystko – śmiech, zabawa, chwile grozy i smutku, ale i doskonałe przesłanie. Każdy z oglądających na podstawie przygód Bonifacego i Filemona mógł przekonać się, że pokolenia mogą i powinny się uczyć od siebie nawzajem. Nam, zarówno morał bajki, jak i samo przedstawienie, bardzo się spodobały.
PRZEDSTAWIENIE MAŁA SYRENKA

12 kwietnia 2016r przedszkolaki z Mesznej odwiedziła najbardziej znana syrenka - MAŁA SYRENKA. Dzięki magii teatru nasze przedszkolaki nie musiały udać się w głębiny mórz czy oceanów. Wspaniała bajka o przygodach Małej Syrenki została zaprezentowana z wykorzystaniem pięknych i kolorowych kukiełek. Całe przedstawienie uświetnione było przepiękną muzyką. Przedszkolaki zostały zabrane w podróż po dnie morza po to, by poznać losy Małej Syrenki, która poświęciła swój głos dla miłości. Na szczęście, jak to w bajkach bywa, Syrenka odzyskała swój dar i żyła długo i szczęśliwie z ukochanym. Wizyta teatru dostarczyła dzieciom wielu pozytywnych wrażeń i przeniosła dzieci w bajkowy świat fantazji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienie.
W KRAINIE BRUDLANDII

W dniu 21.03.2016 r. nasze przedszkole ponownie odwiedził teatr Kalejdoskop z nową bajką pt. „ W królestwie Brudlandii”. Jest to bajka ekologiczna z elementami profilaktyki higieny.
Król i Królowa pięknego Królestwa Brudlandiimają wszelkie powody do zmartwienia- ich kraina stała się miejscem, które omijają turyści, a jej rdzenni mieszkańcy wyjeżdżają do innych państw. A to z powodu przykrego zapachu i dziwnego spustoszenia lasów i łąk. Król próbował wszystkiego żeby zmienić tę sytuację. Niestety, choć obiecał pół królestwa i rękę córki temu, kto rozwiąże problem, każdy, kto przybył do zamku i spotkał księżniczkę, czym prędzej rezygnował z nagrody.Królestwu na pomoc przychodzi kowboj John Pif Paf z dalekiej Ameryki. Zaprezentowana bajka okazała się bardzo zabawna i ciekawa dzięki pięknej oprawie scenograficznej i muzycznej oraz bogatym kostiumom.
POWITANIE WIOSNY

Spragnione ciepła i zieleni przedszkolaki już dawno rozpoczęły przygotowania do nadejścia wiosny. Dzięki sprzyjającej pogodzie szukały oznak i zwiastunów wiosny podczas spacerów, a także poznały wiosenne wiersze i piosenki. Podczas zajęć dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. W tym roku przedszkolaki z Mesznej witały wiosnę 18 marca ze względu na zbliżające się Święta Wielkanocne. Tego dnia dzieci wraz z paniami wyruszyły barwnym pochodem na spacer, śpiewały wiosenne piosenki, a nawet pomalowały buzie w wiosenne wzory W ten sposób wszyscy chcieli wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Na koniec przedszkolaki głośnymi okrzykami pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę przyglądając się jak płonie Marzanna – Zimowa Panna.
BAL KARNAWAŁOWY

Juz w środę 3 lutego sala maluszków zaczęła zmieniać się w piękną kolorową salę balową. Od tygodnia nie ustawały rozmowy na temat wymarzonych strojów balowych, a u niektórych dzieci przygotowanie stroju trwało znacznie dłużej. Uczyliśmy się tańczyć w parach inspirując sie kultową baśnią "Kopciuszek". Aż w końcu nadszedł ten dzień! Od samego rana do przedszkola schodzili się kolorowi przebierańcy, aby tuż po śniadaniu rozpocząć ostatkową zabawę. Falbanki przepięknych sukien, klejnoty i brokaty migały w wesołym tańcu. Nawet panie nauczycielki uległy urokowi balu przebierańców. Tańcom towarzyszyły różne zabawy muzyczne i konkursy. W krótkiej przerwie zregenerowaliśmy siły pysznym poczęstunkiem. Niestety kolejny bal dopiero za rok. Teraz czas aby sie trochę wyciszyć. Ale już z nadzieją patrzymy w przyszłość wyczekując kolorowej, niosącej radość wiosny.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA

27 stycznia uwagę ludzi przyciągał tłum podekscytowanych babć i dziadków, a także przedszkolaków zmierzających do remizy OSP Meszna. Powodem tego radosnego zamieszania była nie lada okazja - uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci młodsze zachwyciły swoich dziadków występami w stylu góralskim. Natomiast zerówka przedstawiła piękne i kolorowe tradycyjne jasełka. Z pomocą rodziców udało się zorganizować pyszny poczęstunek. Dodatkowo osłodziły dziadkom czas przytulasy, całuski i upominki od wnucząt. Na sam koniec nawet panie nauczycielki przygotowały niespodziankę dla seniorów - bajkę "Kot w butach" według Jana Brzechwy. Dziękujemy wszystkim, dzięki pomocy których ten dzień był wyjątkowy.
XXII KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

Jak co roku tuż po Świętach Bożego Narodzenia wszystkie przedszkolaki spotykają się w wyjątkowym miejscu, bo w kościele, aby wziąć udział w wyjatkowym konkursie, który jest z mieszkańcami Mesznej już dwadzieścia dwa lata. W tym roku podczas występu kładliśmy szczególny nacisk na tradycje regionalne. Zwyczaj kolędowania jest dla poslkiej tradycji bardzo ważny a mimo to, niestety obserwujemy w domach jego stopniowy zanik. Ten konkurs jest dla nas polem do pilęgnowania tego pięknego zwyczaju. Dziciaki przygotowywały sie już od dłuższego czasu. Rodzice zapewnili im wspaniałe stroje i rekwizyty. Maluszki zaśpiewały mało znaną kolędę "W Szczyrkowskiej dolinie", średniaki "Gore gwiazda" a zerówka. Przedszkolaki brały również udział w konkursie "Moje Boże Narodzenie" wykonując szopki i malując na szkle. Wysiłki zarówno wokalne jak i plastyczne dzieci zostały sowicie nagrodzone.
WIGILIA PRZEDSZKOLNA

Narodził się Król, narodził się Bóg
Ku Niemu śpiew i marzenia płyną.
Święta noc, kolędy ton.
Bliżej są niebo i dom.
Święty czas, to radosny czas.
Zobacz ile serca jest w nas.
Gdy w kręgu świątecznym
Wirują dziś, nasze nadzieje na nowe dni...


Jednym z najbardziej uroczystych i radosnych dni w przedszkolu jest dzień Wigilii przedszkolnej. Wtedy dzieciaki z wszystkich grup spotykają się razem odświętnie ubrane i z uśmiechem na twarzach składaja sobie życzenia oraz śpiewają kolędy. Ta magiczna i wspaniała atmosfera sprawia, że nawet niejadki zjadają wspólnie z wszystkimi uroczysty obiad, a opłatek staje się największym na świecie przysmakiem
GóRALE W PRZEDSZKOLU

W związku z realizacją rocznego planu pracy przedszkola „Poznajemy nasz region”, zawitali do nas w grudniu wspaniali goście. Pierwszymi był zespół Górolicki pod kierownictwem Pana Piotra Bezymskiego. Nasi starsi koledzy zaprezentowali nam piękne tańce i przyśpiewki z naszego regionu. Przedszkolaki były zachwycone występem i zaskoczone tym, że kiedy opuszczą przedszkole i pójdą do szkoły, będą mogły zostać członkami zespołu Górolicki.
Kolejnymi gośćmi byli przepięknie przebrani i bardzo przyjaźni… ZBÓJNICY Beskidzcy. Pan Krzysztof Duda i Pan Czesław Szwajkosz opowiedzieli naszym dzieciom o tradycjach i historii rozbójników z naszego regionu. Panowie przynieśli ze sobą przepiękne rekwizyty: ciupagi, strzelby i ogromną skrzynię, na której dzieci mogły usiąść i oczywiście wejść do środka. Jednakże największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się tajemniczy skarb w przepięknie zdobionej szkatule. Skarbem okazały się ulubione przez wszystkich słodkie i pyszne cukierki. Wszystkim naszym gościom serdecznie dziękujemy za wizytę w naszym przedszkolu i czekamy na kolejne spotkania.
MIKOŁAJKI

4 grudnia przedszkolaki w naszym przedszkolu od samego rana nasłuchiwały charakterystycznych dźwięków dzwoneczka, który zwiastuje przybycie najbardziej wyczekiwanego gościa – Świętego Mikołaja. Jednakże ku zaskoczeniu wszystkich dzieci i oczywiście Pań zaraz po śniadaniu u progu naszego przedszkola pojawiła się Pani Krystyna Popławska z teatru „Ptak”. Pani Krystyna zachwyciła wszystkie przedszkolaki, a także Panie wychowawczynie, wspaniałym przedstawieniem. Aktorka w otoczeniu przepięknej dekoracji, rekwizytów, a także niesamowitych dźwięków przedstawiła bajkę pt. „Kopciuszek”. Pani Krystyna przeniosła nas we wspaniały świat bajek, baśni i teatru. Po przedstawieniu odpowiedziała na wszystkie pytania przedszkolaków związane z teatrem. Po zakończeniu wspaniałego spektaklu przedszkolaki rozeszły się do swoich sal. Aż tu nagle... Wszyscy usłyszeliśmy najprzyjemniejszy dźwięk dla naszych uszu – dzwoneczki – "Mikołaj!" "To Mikołaj!" Słychać było głosy przedszkolaków. I nareszcie w naszych drzwiach stanął wyczekiwany gość z worem pełnym podarków. Uśmiech nie schodził z twarzy dzieci. Mikołaj przytulił wszystkich z osobna. Śmiechu było co nie miara. Ale niestety Mikołaj musiał ruszyć w dalszą drogę do innych dzieci. My oczywiście będziemy go wyglądać i wyczekiwać znów w przyszłym roku. DO ZOBACZENIA MIKOŁAJU!
GRUDNIOWE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

Początkiem grudnia maluszki dostały zaproszenie do Gminnej Biblioteki Publicznej w Meszniańskim Ośrodku Kultury. Pani Kasia przeczytała nam książeczkę o przygotowaniach do Świąt. Potem wybrane dzieci miały za zadanie odgadnąć, co znajduje się w worku św. Mikołaja, a następnie uśmialiśmy się podczas zabawy "Raz, dwa, trzy Mikołaj patrzy". Na zakończenie każdy otrzymał coś słodkiego. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i mile spędzony czas.
ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE II

W dniu 25.XI w grupie II odbyły się zajęcia otwarte. Tematyka zajęć dotyczyła realizowanego w bieżącym roku szkolnym planu rocznego pt. „Poznajemy nasz region”. W tym dniu na przedszkolaki w sali czekała niespodzianka- nowy eksponat do kącika regionalnego- prawdziwy drewniany kołowrotek. Dzieci poznały etapy produkcji wełny oraz wełnianych skarpet, niezbędnego elementu góralskiego stroju. Podczas zajęć nauczycielka doskonaliła u dzieci percepcję słuchową oraz umiejętność posługiwania się liczebnikami głównymi. Na zakończenie, podczas pracy przy stolikach, dzieci znalazły w graficznym labiryncie drogę górala do zagubionej owieczki. Rodzice mieli okazję przyjrzeć się metodom stosowanym w pracy z 4 i 5 latkami i swoją obecnością sprawić dzieciom ogromną radość.
SMERFNE OPOWIEŚCI

23 listopada przedszkolaki brały udział w interaktywnym przedstawieniu na podstawie znanej kreskówki. Wraz z Papą Smerfem, Ważniakiem, Śpiochem i Łasuchem po raz kolejny zmierzyliśmy się z Gargamelem i Klakierem i oczywiście odniesliśmy zwycięstwo.
UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW Z MESZNEJ W XVI PRZEGLADZIE PIESNI PATRIOTYCZNEJ

Patriotyzm wyraża się w przywiązaniu do swej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej, w szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli. Patriotyzm to troska o dobro swego kraju, stałe dążenie do pomnażania tego, co stworzyły poprzednie pokolenia, to gotowość służenia swej Ojczyźnie. Cele wychowania patriotycznego realizowane są już na szczeblu edukacji przedszkolnej. Głównym zadaniem przedszkola jest budzenie u dzieci miłości do małej i wielkiej Ojczyzny przez ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej, narodowej, europejskiej. Dlatego w dniu 17 listopada obie zerówki brały udział w XVI Przeglądzie Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek. Dzieci do występu zostały przygotowane przez Panie Katarzynę Mrówka, Annę Tórz, Aleksandrę Górny oraz Katarzynę Odoj. Podczas występu dzieci zaśpiewały dwie piosenki. Pierwszą z nich była „Płynie Wisła, płynie” jest to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Pieśń ta powstała w drugiej połowie XIX wieku. Autorem tej pieśni patriotycznej jest najprawdopodobniej Kazimierz Hoffman, przypisuje się mu również autorstwo melodii tej piosenki. „Płynie Wisła, płynie” to wartościowa pieśń, która pełniła role wychowawczą szczególnie w czasach okupacji i niewoli. Jak wiele innych pieśni patriotycznych tak i ta wychwala Polskę i ukazuje miłość jaką darzą swoją ojczyznę Polacy. Piosenkę tą śpiewały wszystkie dzieci wspólnie. Natomiast drugą z piosenek, którą była pieśń pt. „Polska” przepięknie zaśpiewały 3 solistki – Martyna Duda, Wiktoria Dobija oraz Eliza Śliwa, pozostałe dzieci włączyły się w śpiew refrenów. Przedszkolaki zaprezentowały się wspaniale dlatego zostały nagrodzone przez widownię gromkimi i długimi brawami.
ZERÓWKA W BIBLIOTECE

13.10.2015r. przedszkolaki z grupy III skorzystały z zaproszenia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Meszniańskim Ośrodku Kultury „Nad Borami”. Przemiła pani Kasia zaprezentowała dzieciom utwory literackie związane z bezpieczeństwem, dzięki temu nasze przedszkolaki utrwaliły sobie wiadomości związane z tym tematem. Po raz kolejny miały również okazję przypomnieć sobie, przy jakim kolorze na sygnalizatorze przechodzimy przez jezdnie i jak powinny zachować się w różnych sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu np. kiedy się zgubią. Na zakończenie, jak zwykle, czekał na dzieci słodki poczęstunek. Po zjedzeniu przepysznych cukierków, pożegnaliśmy się z panią bibliotekarką i wróciliśmy do naszego przedszkola. Jeszcze przez kilka dni przedszkolaki wspominały niezwykłą wycieczkę do biblioteki i nie mogą doczekać się kolejnego zaproszenia. Za serdeczne przyjęcie, ciekawe zajęcia i słodki poczęstunek wszystkie przedszkolaki z grupy III pragną podziękować ulubionej Pani Bibliotekarce – Pani Kasi.
JAŚ I MAŁGOSIA INACZEJ

30 października wzięliśmy udział w przedstawieniu organizowanym dla całej placówki w ramach warsztatów "Kiedy mówić nie – umiem odmawiać dla swojego zdrowia i bezpieczeństwa". Przesłanie przedstawienia było prostę: szkodliwe są skutki objadania sie słodyczami, a zdrowa żywność nawet czarownicę zmieni w pogodną, szczęśliwą i piękniejszą osobę. Jaś i Małgosia dostarczyli nam w tym dniu wiele rozrywki podczas zabaw, gier i współnych tańców. Sala gimnastyczna aż trzeszczała od decybeli i tupotu roztańczonych stóp.
MAŁE WOJAŻE PRZEDSZKOLAKÓW

W związku z rocznym planem przedszkola pt. „Poznajemy nasz region”, w którym celem jest zapoznanie dzieci z naszym regionem i jego tradycjami, 22.10.2015r. przedszkolaki z grupy II i III wybrały się na wycieczkę do Bystrej aby odwiedzić Izbę Regionalną – Starą Stolarnię przy Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk”. Gdy przedszkolaki dotarły do celu wycieczki z uśmiechem na ustach czekał na nas nasz przewodnik Pan Łukasz Hola. Pan Łukasz zabrał naszych milusińskich na magiczną podróż w czasie. Opowiedział nam o urządzeniach używanych w dawnych latach na naszym regionie w gospodarstwach domowych, które były wykorzystywane do pracy w polu. Przedszkolaki mogły obejrzeć stary cep jak również pług i oczywiście chomąta, które były używane do zaprzęgania zwierząt. Jednakże największym zainteresowaniem cieszyła się „izba”, w której dzieci mogły obejrzeć wyposażenie domu z dawnych lat m.in. łóżko, szafę, stół z krzesłami, jednym z przedmiotów, które cieszyło się dużym zainteresowaniem było żelazko na duszę i oczywiście wanna. Dla naszych przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń, ale również dzień podczas, którego zdobyły wiedzę o naszym regionie za co przedszkolaki z Mesznej serdecznie dziękują Panu Łukaszowi.
PRZEDSTAWIENIE "CZTERY MILE ZA PIEC"

W piątek 16.10.2015 mieliśmy okazję gościć aktorów z teatru "Skrzat" z Krakowa. Tym razem w innym niż zwykle składzie. Mimo, że aktorów było tylko dwoje, w zaczarowany sposób na scenie pojawialy sie coraz to nowe postacie. Bajka opowiadała o małej Zosi, która zgubiła swoja ukachaną lalkę Petronelkę. W rzeczywistości to niesforny piesek Azorek wrzucił ją za piec. Aktorzy przenieśli nas w zaczarowany, rozśpiewany i roztańczony świat bajek i czarodziejskich postaci mieszkających cztery mile za piecem. Z pomocą przedszkolaków oczywiście udało się odnaleźć Petronelkę. Dziękujemy teatrowi "Skrzat" i czekamy na kolejne spotkanie.
WIZYTA W BIBLIOTECE

15 X 2015 grupa II uczestniczyła w zajęciach w Gminnej Bibliotece w MOK „Nad Borami”. Dzieci poznały Panią Kasię- bibliotekarkę i wysłuchały przeczytanej przez nią bajki o jesiennej przygodzie Reksia. Następnie rozwiązywały zagadki o zwierzętach i wspólnie wykonały pracę plastyczną – „Jesienne drzewo”. W nagrodę za aktywność nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Pani Kasia zaprosiła dzieci do korzystania wspólnie z rodzicami ze zbiorów bibliotecznych. Przedszkolaki już cieszą się na obiecane kolejne spotkania w bibliotece.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 18.09.2015r. na zaproszenie  dzieci i nauczycieli przybył do naszego przedszkola pan Policjant. Tego dnia dzieci z wszystkich grup wiekowych zgromadziły się w sali maluszków, aby powitać niecodziennego gościa. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się, jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna  jest  praca policjanta. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjanta. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę wielu chętnych do jej przymierzenia, policyjny lizak oraz małe kajdanki. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczących ruchu drogowego oraz bezpiecznej zabawy,  dzieci  zaśpiewały Panu Policjantowi piosenkę. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie o zasadach bezpieczeństwa , które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci!

Katalog Dobrych Stron DI