-->

Design & Copyright © 2007 by Johnny & Perfect Strangers. All rights reserved


   
Wydarzenia 2013/2014
Dzień Sportu w Mesznej

Jak co roku w naszej szkole odbył się dzień sportu z okazji Dnia Dziecka. Było dużo zaciętej rywalizacji, wiele radości i mnóstwo słodyczy.


UCZNIOWIE Z MESZNEJ W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

Kilka dni temu, czwartego czerwca, uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej im. Bł. Jana –Pawła II, udali się na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym obiektem zwiedzania był dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach. Mieliśmy okazję, by zapoznać się z życiem i twórczością Ojca literatury polskiej. Oglądaliśmy reprodukcje dorobku pisarskiego Reja, drzeworyty ze scenkami z życia pisarza, teksty rękopisów umieszczonych w gablotach. Dzięki wystawie archeologicznej zaznajomiliśmy się z pradziejami Nagłowic sięgającymi epoki brązu. Kontynuując wędrówkę szlakiem literatury, udaliśmy się do Oblęgorka, a w nim do letniego pałacyku Henryka Sienkiewicza . Sienkiewicz, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich, potrafił wspaniale łączyć elementy historyczne z fikcją literacką. Pisał "ku pokrzepieniu serc" Polaków, którzy żyjąc pod zaborami tęsknili za wolną Ojczyzną. Oblęgorek został ufundowany przez społeczeństwo polskie w dowód uznania z okazji 25- lecie pracy literackiej pisarza. Oprowadzający nas po obiekcie przewodnik przybliżył nam życie i twórczość pisarza, historie zgromadzonych eksponatów takich jak dokumenty, portrety, pamiątki z licznych podróży, przedmioty codziennego użytku… Obejrzeliśmy multimedialną wystawę biograficzno – literacką. Najwięcej radości sprawiło dzieciom zwiedzanie interaktywne części dotyczącej podróży autora "W pustyni i w puszczy". Pamiątki, które przywiózł, schowane zostały za tajemniczymi drzwiami w ukrytych miejscach ścian. W drugim dniu wycieczki ruszyliśmy na turystyczne szlaki Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Humory dopisywały, a pogoda – jak na zamówienie, słońce i błękitne niebo! Nieopodal wejścia do Parku podziwialiśmy kamienną figurę mężczyzny, według legendy zamienionego pielgrzyma, który co rok przesuwa się na szczyt zaledwie o … ziarenko piasku. Na szczycie nazywanym Łysą Górą, Świętym Krzyżem albo Łyścem, zwiedziliśmy sanktuarium założone wg legendy przez Bolesława Chrobrego. Początkowo opactwo benedyktyńskie, od XIV w nazywane Świętym Krzyżem od przechowywanych tam relikwii drzewa krzyża, na którym umarł Jezus, a podarowanych przez św. Emeryka, królewicza węgierskiego. Od opactwa pochodzi nazwa Gór Świętokrzyskich oraz województwa. Zwiedziliśmy Klasztor Misyjny Oblatów, Muzeum Misyjne oraz Kryptę Oleśnickich. Mijaliśmy wieżę radiowo–telewizyjną i Centrum Nadawcze na św. Krzyżu. Wszystkich zachwyciło rumowisko skalne tzw. gołoborze oraz pozostałości wału kultowego pogańskich Słowian.
Następnym celem wyprawy był najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysica ( 612 m n.p.m.), na który wybraliśmy się z miejscowości św. Katarzyna. Po drodze minęliśmy zabytkowy klasztor Bernardynek, drewnianą kapliczkę św. Franciszka z cudownym źródełkiem, przemierzyliśmy Puszczę Jodłową z pomnikiem Stefana Żeromskiego…. Zdobycie Łysicy dla nikogo nie stanowiło problemu; podobnie rzecz miała się z drogą powrotną. Starczyło sił także na zwiedzenie Muzeum minerałów w Świętej Katarzynie. W ostatni dzień wycieczki wstąpiliśmy do Kielc i Rezerwatu Przyrody Kadzielnia, położonego na wapiennym wzgórzu. W południowej jego części, w dawnych kamieniołomach wybudowano amfiteatr, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe.
Pobliskie Chęciny, dawne miasto królewskie z historią sięgającą 1275 r., przemierzyliśmy najpierw wirtualnie, a później w sposób tradycyjny, na własnych nogach. Wizyta w Punkcie Informacji Turystycznej umożliwiła nam zwiedzenie wystaw i obejrzenie filmu promującego miasto i gminę. Oglądaliśmy średniowieczny układ ulic z zabytkowymi kamieniczkami, ruiny XIV-wiecznego zamku z trzema wieżami, późnogotycki kościół parafialny, zespoły klasztorne i można by jeszcze wymieniać wiele... W Tokarni czekało na nas Muzeum Wsi Kieleckiej, skansen położony na 70 hektarach, którego zadaniem jest odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych zakątków Kielecczyzny. Zgromadzone zabudowania wiejskie- młyny, apteka, kościółek, dwór z pieczołowicie zrekonstruowanymi wnętrzami, przeniosły nas w odległe czasy. Wszystkich zadziwił małomiasteczkowy sklepik z lat trzydziestych XX wieku. Zaaranżowano go z wykorzystaniem oryginalnych sklepowych mebli. Na półkach i w witrynach wyłożono zestaw przedwojennych opakowań szklanych, puszek, butelek etc. Nad wejściem wisi stary szyld handlowy: "POLSKI SKLEP SPOŻYWCZY. WŁADYSŁAW KORNECKI", pochodzący z Końskich. Sklep oferował szeroki asortyment towarów, począwszy od wyrobów kosmetycznych, chemicznych poprzez tytoń, alkohol po żywność, wyroby wędliniarskie i cukiernicze.
Ostatnim punktem programu było Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Potocznie zwane muzeum zegarów, ze względu na zgromadzoną tam kolekcję zegarów , zajmującą trzecie miejsce w świecie pod względem liczebności i wartości eksponatów ( największa w Polsce). Do najciekawszych eksponatów zalicza się np. zegar słoneczny z armatką strzelającą w południe wykonany w Paryżu dla króla Stanisława Leszczyńskiego. Uzupełnieniem tych zbiorów jest kolekcja przyrządów astronomicznych i ksiąg poświęconych astronomii i gnomonice . Z dziedzińca muzeum można zauważyć kopułę obserwatorium astronomicznego, wybudowanego nad częścią mieszkalną kamienicy rodziny Przypkowskich. W mieszkaniu założyciela muzeum, zachowane lub odtworzone zostały wnętrza pokojów z początku XX wieku, wyposażone w meble, dywany, obrazy i bibeloty z epoki, a także w zbiory ozdobnych mebli XVII i XVIII-wiecznych. Dział gastronomii obejmujący naczynia kuchenne oraz bogato zdobione - często srebrne - zastawy stołowe, porcelanę , książki kucharskie i zbiory menu, obejrzeliśmy w kuchni i jadalni oraz w zabytkowych piwnicach z XVIII wieku.

Nasyceni wiedzą i wrażeniami udaliśmy się w drogę do domu. Będziemy mieli co wspominać przez długi czas.


Dzień Języka Angielskiego w Mesznej

Dnia 28.04.2014r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mesznej odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Języka Angielskiego.

Uczniowie klas IV, V i VI pod kierownictwem nauczycieli języka angielskiego, pani Gabrieli Kłosowskiej i pani Katarzyny Szczerbowskiej, przygotowali akademię składającą się z dwóch części: humorystycznego przedstawienia w języku angielskim pt. Grandma and the Pirates oraz quizu językowego na temat Wielkiej Brytanii.
W akademii uczestniczyli goście z innych szkół gminy Wilkowice w tym rodzice, nauczyciele, uczniowie oraz grono pedagogiczne i uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Głównym celem imprezy było podkreślenie znaczenia znajomości języka angielskiego we współczesnym świecie oraz rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim poprzez propagowanie nauczania tego języka przez różnorodne formy językowe, teatralne i muzyczne oraz promowanie aktywności twórczej dzieci i "zdrowej rywalizacji" międzyklasowej.
Członkowie językowego koła teatralnego – uczniowie klasy VI zaprezentowali część artystyczną, w której to odegrali inscenizację bajki pt. Grandma and the Pirates w języku angielskim. Po raz kolejny wykazali się świetną znajomością języka angielskiego i umiejętnościami aktorskimi bawiąc zgromadzoną publiczność. Przedstawienie dostarczyło dużo radości widzom oraz przysporzyło wiele satysfakcji występującym.
Podczas akademii pani dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody uczniom klas 1-3 ze szkół naszej gminy zdobyte w organizowanym już po raz trzeci w naszej gminie Gminnym Konkursie Językowo-Plastycznym Let's paint in English.
W tym roku szkolnym w związku z uczestnictwem szkół naszej gminy w projekcie unijnym Euronet 50/50 konkurs poświęcony był tematyce ekologicznej. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do wybranego wiersza w języku angielskim o tematyce ekologicznej wraz z hasłem w języku angielskim propagującym właściwe zachowania ekologiczne. Nadrzędnym celem konkursu było zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników oraz kształtowanie zachowań i postaw pro ekologicznych. Trzeba podkreślić iż z roku na rok podnosi się poziom konkursu, a nasze dzieciaki wykazują niezwykłą inwencję artystyczną oraz świetną znajomość języka angielskiego.

Po tej części, przedstawiciele każdej klasy wzięli udział w quizie językowym na temat Wielkiej Brytanii. Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na trzy pytania dotyczące języka angielskiego i Wielkiej Brytanii. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu. W tym konkursie wszystkie klasy zdobyły dyplomy oraz atrakcyjne nagrody wręczone przez wicedyrektor panią mgr Barbarę Rojek.

Akademia niewątpliwie przyczyniła się do wytworzenia miłej i radosnej atmosfery wpływającej pozytywnie na naukę języka angielskiego.
Zawiązały się nowe znajomości międzyszkolne, które pozytywnie wpływają na integrację środowiska lokalnego. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, a efekty uroczystości spełniły zamierzone cele organizatorów.

Gabriela Kłosowska Katarzyna Szczerbowska
MIESZKAM W BESKIDACH

Jak co roku uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mesznej brali udział w XXI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "MIESZKAM W BESKIDACH".
Celem Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Mieszkam w Beskidach" było rozbudzanie i poszerzanie wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych szeroko rozumianych zainteresowań plastycznych, ze szczególnym ukierunkowaniem na poznanie folkloru i sztuki ludowej. Ideą konkursu było również zwrócenie uwagi jego uczestnikom na otaczające nas piękno krajobrazu beskidzkiego i przemiany jakie w nim zachodzą. Mała Beskidzka Ojczyzna, jej życie codzienne, obraz teraźniejszy i miniony to główna inspiracja jaką organizatorzy za proponowali uczestnikom konkursu w tworzeniu ich prac. Konkurs miał charakter interdyscyplinarny i integracyjny.

Laureatami z naszej szkoły zostali:
Laura Dąbrowska - I miejsce (rysunek),
Maja Wanio - III miejsce (rysunek),
Kamila Królak - wyróżnienie (rysunek),
Marlena Kępys - II miejsce (rysunek),
Jakub Opitek - II miejsce (rysunek),
Adam Opitek - II miejsce (rysunek),
Marta Opitek – wyróżnienie (rysunek),
Faustyna Caputa - wyróżnienie (rysunek),
Łucja Grzybowska - I miejsce (wyklejanka),
Grzegorz Duda - II miejsce (wyklejanka),
Kinga Usarz - III miejsce (wyklejanka),
Aleksandra Wolińska - wyróżnienie (wyklejanka),
Magdalena Tórz - I miejsce (praca multimedialna), II miejsce (makieta),
Edgar Wackerman - II miejsce (praca multimedialna),
Michał Mrowiec - wyróżnienie (praca multimedialna),
Filip Legierski – III miejsce ( grafika komputerowa),
Kamila Damek – I miejsce (grafika komputerowa),
Aleksandra Maciejiczek - I miejsce (grafika komputerowa),
Ewelina Witos - II miejsce (grafika komputerowa),
Aleksandra Janica – III miejsce (grafika komputerowa),
Maria Cembrzyńska - III miejsce (makieta),
Faustyna Caputa - III miejsce (makieta).


GRATULUJEMY!
ARE WE GREEN?

W marcu bieżącego roku w ramach programu unijnego EURONET 50/50 MAX odbył się w naszej szkole konkurs w języku angielskim na plakat o tematyce ekologicznej: HOW GREEN ARE WE? Celem konkursu było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów oraz promowanie właściwych zachowań proekologicznych. Ponadto konkurs miał zachęcić uczniów naszej szkoły do wspierania akcji EURONET 50/50 MAX.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy językowo-plastycznej na temat HOW GREEN ARE WE? ukazującej wzory zachowań ekologicznych np. oszczędzanie wody, energii elektrycznej, segregowanie odpadów itp., a także inne sposoby ochrony środowiska naturalnego. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas IV-VI.
I miejsce - Klaudia Kubica - klasa IVa
II miejsce - Paweł Wirski - klasa IVb
III miejsce - Oliwia Góra, Marta Opitek - klasa IVa oraz Michał Radkowski - klasa IVb.

Jury konkursu przyznało także 11 wyróżnień. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe w języku angielskim, osoby wyróżnione pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy oceny celujące i bardzo dobre z języka angielskiego oraz dodatkowe punkty z zachowania.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!!!!!Ferie zimowe w ZSP w Mesznej

W pierwszym tygodniu ferii miały miejsce półkolonie zimowe dla uczniów naszej placówki.
Dzieci zwiedziły Zamek Sułkowskich, obejrzały wystawę Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, obejrzały nowość filmową w kinie, harcowały w "Zabawowie", a także przeżyły udaną wycieczkę na Szyndzielnię.
Szkolne Jasełka 2013

20 grudnia tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbyły się w naszej szkole Jasełka, przygotowane przez uczniów klasy V i VI.
Po raz kolejny nauczyciele oraz uczniowie udowodnili swój talent aktorski, determinację oraz zapał do realizacji nowych wyzwań. Wszystkie role odegrane zostały znakomicie i z "amatorskim mistrzostwem". Uczniowie przedstawili sceny związane z narodzeniem Jezusa Chrystusa w sposób niebagatelny i twórczy. Całość przedstawienia oprawiona była tradycyjnymi kolędami w wykonaniu uczniów przy akompaniamencie gitarowym.
Jasełka niewątpliwie uświetniły ten uroczysty dzień oraz przybliżyły nas wszystkich do Świąt Bożego Narodzenia.


Konkurs na najpiękniejszy kalendarz adwentowy w języku angielskim

W grudniu 2013 w naszej szkole wzorem lat ubiegłych odbył się szkolny konkurs na najpiękniejszy kalendarz adwentowy w języku angielskim – Advent Calendar Contest. Wzięły w nim udział dzieci z klas starszych od czwartej do szóstej. Głównym celem konkursu było rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania językiem angielskim poprzez propagowanie nauczania tego języka przez różnorodne formy językowo - plastyczne oraz promowanie aktywności twórczej dzieci. Ponadto dzieci miały okazję do wzbogacenia słownictwa związanego z tematyką świąteczną – Christmas in Britain oraz do wykształcenia samodzielności poprzez naukę korzystania ze słowników anglojęzycznych w celu wyszukiwania znaczeń wyrazów.
Wszystkie prace zachwyciły jury pomysłowością i oryginalnością więc wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy. Kalendarze można oglądać na wystawie zorganizowanej na górnym korytarzu w naszej szkole do Nowego Roku. Konkurs przyczynił się do wytworzenia miłej, świątecznej atmosfery oraz przybliżył wszystkich do świąt Bożego Narodzenia.
Akademia Świąteczna "Santa Claus is coming"

Dnia 09.12.2013 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mesznej odbyła się uroczysta Akademia Mikołajkowa pt. „Santa Claus is coming”. Uczniowie klas V i VI pod kierownictwem nauczycieli języka angielskiego, p. Gabrieli Kłosowskiej i p. Katarzyny Szczerbowskiej, przygotowali Akademię świąteczną składającą się z humorystycznego przedstawienia o św. Mikołaju w języku angielskim oraz konkursu wiedzy świątecznej.

Głównym celem imprezy było rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania językiem angielskim poprzez propagowanie nauczania tego języka przez różnorodne formy językowo - teatralne oraz promowanie aktywności twórczej dzieci. Ponadto dzieci miały okazję do przybliżenia tematyki bożonarodzeniowej w języku angielskim, wzbogacenia słownictwa związanego z tematyką świąteczną oraz do budowania więzi klasowych i dbania o "zdrową rywalizację" międzyklasową.
Główną atrakcję dla uczniów z klas I - VI stanowił gość specjalny – mieszkaniec Wielkiej Brytanii p. Edward Thompson, który przyjął zaproszenie od organizatorów i wystąpił w roli jury konkursu wiedzy świątecznej. Dzięki obecności naszego gościa uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję do sprawdzenia swoich umiejętności językowych w naturalnych sytuacjach życiowych.
Akademia niewątpliwie przyczyniła się do wytworzenia miłej, świątecznej atmosfery oraz przybliżyła wszystkich do świąt Bożego Narodzenia.V dzień Pozdrowień i Życzliwości w ZSP w Mesznej

Do kalendarza imprez naszej placówki na stałe wpisał się "Dzień pozdrowień i życzliwości". Dwudziestego pierwszego listopada b.r. uczniowie, przedszkolaki oraz pracownicy ubrani byli w kolorach słońca - żółtym i pomarańczowym. Dodatkowo cała społeczność szkolna miała przypięte na ubraniu okazjonalne znaczki. Od wczesnych godzin porannych do świetlicy przybywali wszyscy, którzy chcieli przekazać dowody sympatii wybranym osobom za pośrednictwem karteczek wrzucanych do ,, skrzynki życzliwości’’. Pod koniec zajęć przesyłki zostały przekazane adresatom. Obdarowani z radością i uśmiechem odczytywali liściki. Konkurs na najładniejsze życzenia z okazji tego święta wygrały dwie uczennice z klasy IV A, tj. Oliwia Góra i Magdalena Walczak. Tradycyjnie uczniowie w każdej klasie wybierali spośród siebie osobę najżyczliwszą. Nazwiska wybranych osób zamieszczone ostały na "drzewie życzliwości", znajdującym się w centralnym miejscu szkoły.
Codzienne obowiązki udało się pogodzić z dobrą zabawą a wszechobecna radość i uśmiech utwierdziły nas o słuszności kontynuacji "Dnia życzliwości i pozdrowień".

Zespół Promujący SzkołęŚwięto Niepodległości

13.11.2013r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości Polski. Zespół teatralny "Na niby" przedstawił inscenizację pod tytułem "O wolności". Powstała ona na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza pt. "¦wiadkowie albo nasza mała stabilizacja".

Obchodzenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości to świetna okazja, aby zastanowić się nad tym, czym jest wolność.
Lekcje przyrody w Planetarium Śląskim

18.10.2013r. uczniowie klasy VI byli na wycieczce w Planetarium Śląskim w Chorzowie. W czasie dwóch godzin lekcyjnych poszerzyli swoje wiadomości przyrodnicze związane z ruchami naszej planety i konsekwencjami tego ruchu, ponadto charakterystycznymi gwiazdozbiorami widzianymi w wieczorne, bezchmurne niebo w poszczególnych porach roku.
Akademia z okazji Dnia Nauczyciela

14.10.2013r. odbyła się w szkole uroczysta akademia z okazji DEN. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli życzenia pani dyrektor Małgorzacie Długosz, pani wicedyrektor Barbarze Rojek, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.Ciekawy program artystyczny zaprezentowali uczniowie z V klasy. Zespół teatralny "Na niby" przedstawił inscenizację pt. "Kopciuszek na zawodach sportowych".
Pasowanie na ucznia

14.10.2013. w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klasy Ia i Ib na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II. Na koniec rożek obfitości dla każdego pierwszoklasisty. Witamy w szeregach naszej szkoły!

Groń Jana Pawła II

3.10.2013. uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce górskiej na Groniu Jana Pawła II, która miała odbyć się jeszcze w roku poprzednim w ramach obchdów Dnia Naszego Patrona. Tym razem jednak pogoda dopisała.
Katalog Dobrych Stron DI