-->

Design & Copyright © 2007 by Johnny & Perfect Strangers. All rights reserved


   
Wydarzenia 2016/2017
Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Na sali gimnastycznej zostały wręczone statuetki dla najlepszych uczniów, świadectwa z wyróżnieniem, a także pożegnanie klasy VI. Nasza pani sekretarka także odchodzi z naszej szkoły, na zasłużony odpoczynek, czyli emereturę. A zatem już wakacje!
Apel z okazji ustanowienia Konstytucji 3 Maja

10 maja 2017r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasy IVa i IVb pod opieką wychowawczyń M. Więzik oraz G. Kłosowskiej przygotowały montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Uczniowie klasy IVa i IVb recytowali wiersze i śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski.
Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.
Święto Drzewa

W ramach programu Święta Drzewa pod hasłem „Święto Drzewa – wśród pól” odbyły się kreatywne zajęcia pt. „Lego wśród pól”, prowadzone przez edukatora Klubu „Gaja”. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy I- III.
Uczestnicy warsztatów budowali z klocków lego makietę pól uprawnych z uwzględnieniem zarośli i żyjących tam organizmów żywych, poznali tym samym różne gatunki drzew i krzewów oraz zwierząt.
Klocki Lego Duplo są zabawą popularną i lubianą przez dzieci. Ich prosta forma i łatwość ich łączenia zapewnia nieograniczoną możliwość budowania, rozwijając równocześnie wyobraźnię dziecka i pasję tworzenia. Poprzez zabawę dzieci lepiej poznawały i zapamiętywały zagadnienia związane z przyrodą.


Szkolny konkurs czytelniczy "Czytam więc jestem"

W dniu w dniu 26.04.b.r. odbył się szkolny konkurs czytelniczy dla klas I-III "Czytam więc jestem" , w ramach obchodów „Święta Książki”. Dzień później, 27.04. b.r. świętowały klasy IV-VI. Wszyscy uczestnicy starannie przygotowali się do konkursu pod czujnym okiem swoich wychowawców oraz rodziców.
Rywalizacja między klasami była duża, ale wszyscy uważali się za wygranych, ponieważ dokładnie poznali treść książek i losy ich bohaterów, bawiąc się przy tym przy tym doskonale.


Kokurs czytelniczy

Jak klasa IIb przygotowywała się do Szkolnego Konkursu Czytelniczego.
APEL WIELKANOCNY

Dnia 11 marca 2017r. w naszej szkole odbył się Apel Wielkanocny, przygotowany przez uczniów z klas 1-3, którzy wprowadzili wszystkich zebranych w atmosferę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Nie zabrakło także kolorowych pisanek, zajączków, kurczaczków oraz wiosennych piosenek. Dzieci, które występowały pokazały co tak naprawdę jest ważne w świętach Wielkiej Nocy.
Na koniec Pani Dyrektor życzyła wszystkim Wesołych Świąt w rodzinnym gronie.
Przedstawienie „Lili fejs i kłopoty”

To, że Internet jest dobrodziejstwem wszyscy doskonale wiemy. Jest on prawdziwą kopalnią wiedzy i rozrywki. Uczniowie naszej szkoły wiedzą również, że niewłaściwe i nieodpowiednie z niego korzystanie może prowadzić do kłopotów. Rozmowy na temat zagrożeń płynących z Internetu niekiedy już nie wystarczają , dlatego też ten problem pokazaliśmy w formie teatrzyku. Z pomocą przyszli aktorzy z Profilaktyczno- Edukacyjnego Teatru dla Dzieci i Młodzieży - Moralitet z Krakowa. Główna postać scenki LILI pokazała, jakie mogą być skutki niewłaściwego korzystania z Internetu. Niech przygody LILI będą dla wszystkich przestrogą.
Dziękujemy Radzie Rodziców za zasponsorowanie przedstawienia.


Tajemnice iluzji

28 marca 2017 r. odbył się w naszej szkole niezwykły pokaz iluzji w wykonaniu mistrza iluzji z Ukrainy. Podczas spektaklu zobaczyliśmy między innymi unoszącą się w powietrzu asystentkę iluzjonisty, dowiedzieliśmy się w jaki sposób wyczarować chusteczkę z jedwabiu oraz odczytać czyjeś myśli. Na naszych oczach iluzjonista przepołowił na pół rękę wybranego z publiczności ucznia. Na szczęście wyszedł z tego cało :) Szkoda, że pan iluzjonista nie zdradził nam niektórych tajemnic iluzji matematycznych, optycznych a także scenicznych – są one pilnie strzeżone, podkreślił jednak, iż aby zostać dobrym iluzjonistą lub asystentem trzeba zdrowo się odżywiać, jeść dużo warzyw i owoców, unikać jedzenia typu „fast food”, a także uprawiać sport.
Pokaz bardzo podobał się dzieciom.
Konkurs piosenki angielskiej 2017

21marca 2017 roku w Domu Strażaka w Wilkowicach odbył się IXI Gminny Festiwal Piosenki Angielskiej w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Hasłem tegorocznego konkursu było "Sing what you want". W kategorii soliści szkołę naszą reprezentowała Natalia Duraj, która zaśpiewała piosenkę zespołu The Kelly Family pt. „An Angel” i zdobyła I miejsce. W kategorii duety wystąpiły Maja Szczygłowska oraz Kamila Królak z piosenką Cohena "Hallelujah". W układzie choreograficznym towarzyszyła im Asia Knap-Zagóra. Duet z naszej szkoły zajął II miejsce!!! Serdecznie gratulujemy!!!
Wszyscy wykonawcy zachwycili jury konkursu i publiczność przepiękną barwą głosu, poprawną angielszczyzną oraz pomysłowością wykonania.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!
Pinokio

13 marca odbyło się w naszej szkole przedstawienie teatralne pt. „Pinokio”, w którym wzięły udział dzieci z klas 1-3. Jest to opowieść o drewnianym pajacyku, niesfornym i kapryśnym, z którym ojciec ma wiele kłopotów. Jednak potem staje się on dobrym chłopcem. W nagrodę zostaje przemieniony z drewnianego pajacyka w prawdziwego chłopca. Baśń ta ukazuje, ile wiedzy trzeba zdobyć i jak należy się zachowywać, by zasłużyć na miano grzecznego chłopca, a nie pajaca. Pinokio zmienił się – z niegrzecznego, samolubnego i kapryśnego, stał się kochającym synem, gotowym poświęcić się dla Dżepetta, swojego tatusia. Opowieść przypomina nam, że należy szanować swoich rodziców i dorosłych, że zawsze należy używać magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam.
W przedstawieniu brali również udział uczniowie wybrani przez aktorów. Wszyscy dobrze się bawiliśmy i przypomnieliśmy sobie zasady dobrego zachowania.Żywa lekcja przyrody - płazy

22 lutego 2017r. odbyła się w naszej szkole niecodzienna lekcja przyrody na żywo, tym razem mogliśmy oglądać zwierzęta wodno-lądowe, czyli płazy. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć ciekawe gatunki płazów np. rzekotki, drzewołazy, ropuchę agę, traszki, salamandrę oraz żaby, pochodzących z różnych rejonów świata np. Ameryki Południowej, Australii czy Azji. Żaden z oglądanych gatunków nie występuje w Polsce, zatem mieliśmy spotkanie z egzotyką.
Karnawał w naszej szkole

14 lutego w Walentynki, tradycyjnie już w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas 4-6. W walentynkowej scenerii, przy pięknej muzyce dzieci bawiły się wspaniale. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, które dostarczyły mnóstwa radości. Nasi uczniowie nie zawiedli w swej pomysłowości, dzięki czemu na balu nie zabrakło księżniczek, rycerzy, piratów, Spiderman`ów, czarodziejek i cyganek. Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie na najpiękniejsze przebranie karnawałowe po prezentacji otrzymały słodkie upominki. Zabawę uprzyjemnił pyszny poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
Tak bawili się uczniowie klas młodszych
WALENTYNKI 2017

„Przez żołądek do serca to dość znane powiedzenie” które 14 lutego zainspirowało uczniów klasy IIIb do działań kulinarnych. To hasło nabiera teraz nowego znaczenia. Wszystko co ląduje w naszym żołądku trafia do naszego serducha a jak wiecie to nasz organ napędowy który pobudza nasz organizm do działania. Walory wybranych produktów miały na celu wdrażać do zdrowego sposobu odżywiania się jak również rozbudzić twórczość i pomysłowość w samodzielnym przygotowaniu przekąsek chociażby w kształcie serca.
Zdrowe walentynkowe przekąski zrobiliśmy dla naszych kochanych domowników aby takim oto pionierski sposobem wyrazić naszą miłość do bliskich. Było wesoło, kolorowo i co ważne bardzo pysznie!!!

Akcja charytatywna "Świąteczna Paczka"

W grudniu 2016 roku uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Mesznej wzięli udział w trzeciej edycji akcji charytatywnej „Świąteczna Paczka”, której celem było zebranie i dostarczenie słodyczy, zabawek oraz środków czystości dla dzieci przebywających w Domu Dziecka w Bielsku-Białej przy ulicy Pocztowej 24.
Jak co roku akcja spotkała się z wielkim odzewem wśród Dzieci z naszego Przedszkola i Szkoły oraz ich Rodziców. Zebraliśmy wiele artykułów, które sprawiły ogromną radość dzieciom.
Nasz cel został osiągnięty, a słowa naszego Patrona bł. Jana Pawła II „Człowiek jest wielki, nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi” znów zostały przez nas zrealizowane. Wszyscy spisali się na medal za co serdecznie dziękuję i już zapraszam do udziału w naszej akcji w przyszłym roku.

koordynator akcji – Iwona Kwaśny
Wycieczka w bibilotece

W poniedziałek 19 grudnia uczniowie klasy pierwszej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Wilkowicach z filią w Mesznej. Pani Magdalena Zwięczak opowiedziała dzieciom o zasadach korzystania z biblioteki i przedstawiła znajdujący się w niej księgozbiór. Uczniowie wspólnie ustalili jak będą dbać o książki, aby służyły jak najdłużej.

Nowi uczytelnicy szkolnej bibloteki

,,My uczniowie pierwszej klasy
Tobie, książko, przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad i Twych mądrości
korzystać od dziś usilnie!”
Przyrzekamy!
To słowa pierwszoklasistów, które wypowiedzieli 13 grudnia, gdy stali się nowymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Pani bibliotekarz U. Jaskmanicka – Kochaj zaprezentowała dzieciom księgozbiór biblioteki, poinformowała jak z niej korzystać i jak dbać o książki. Zachęcała wszystkich do czytania i częstego odwiedzania biblioteki.

Wycieczka do Planetarium Śląskiego

2 grudnia uczniowie klasy VI byli w Planetarium Śląskim w Chorzowei, gdzie utrwalali swoje wiadomości odnośnie ruchów Ziemi, pór roku i konstalacji na wieczornym niebie w poszczególne pory roku.

Historyjki o niesfornym kocie Cukierku

W dniu 18 listopada br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci panem Waldemarem Cichoniem. Wcześniej, uczniowie klas I – III mieli możliwość poznać twórczość tego pisarza podczas zajęć edukacyjnych oraz świetlicowych.
Autor zabawnych historyjek o niesfornym kocie Cukierku, dla przypomnienia, odczytał niektóre z nich. Dzieci zadawały wiele pytań dotyczących autora, bohaterów opowiadań oraz ich pierwowzorów.
Po spotkaniu była możliwość zakupienia książeczki z imienną dedykacją autora.


Żywa lekcja historii

18 listopada odbyła się w naszej szkole żywa lekcja historii pt. „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów”.
Aktorzy podczas pokazu przekazali w barwny sposób najważniejsze wydarzenia i daty z historii Polski pierwszych Piastów z lat 965-1138. Ubrani w stroje z epoki wczesnego średniowiecza przedstawili najważniejsze bitwy z tego okresu - bitwę pod Cedynią (972 r.), najazd księcia czeskiego Brzetysława (1038 r.) i cesarza niemieckiego Henryka V z 1109 r. Pokazali także elementy uzbrojenia wojów z X-XII w. - zbroje, kolczugi, hełmy miecze i topory, które można było nie tylko dotknąć ale nawet przymierzyć! Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się pokazy walk na miecze. Zaproszeni goście przedstawili również fakty związane z przyjęciem chrztu przez plemię Polan w 966 r. oraz opowiedzieli o jego znaczeniu dla Polski i księcia Mieszka I.
Niewątpliwie treść żywej lekcji historii przyczyniła się do utrwalenia w sposób bardzo przystępny i przyjazny istotnych informacji z okresu wczesnego średniowiecza - była więc doskonałym uzupełnieniem tradycyjnej lekcji historii.11 listopada "Droga do wolności"

W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mesznej zaprezentowali widowisko słowno-muyczne pt. "Droga do wolności", wyreżyserowane przez Panie Renatę Durajczyk, Grażynę Kubicę i Renatę Trelę. Widowisko zostało zaprezentowane w szkolnej auli oraz 11 listopada w Domu Kultury "Promyk" w Bystrej.


"Przydrożna kapliczka” – spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Lalek – Krakus

26 października lutego 2016 r. nasza szkoła gościła Teatr Lalek – Krakus, który przyjechał do nas z przedstawieniem: „Przydrożna kapliczka”, czyli O tym jak Szewc z Młynarzem Pana Jezusa gościli… zrealizowanym na podstawie utworu „Gość oczekiwany” Zofii Kossak – Szczuckiej. Przedstawienie kukiełkowe pokazało historię ubogiego, ale dobrego szewca oraz bogatego i chciwego młynarza. W gościnę, pod swój dach przyjmowali Pana Jezusa. Jednak nie przyszedł we własnej osobie. Mądrością i dobrocią serca można było zobaczyć go w drugim człowieku. Spektakl ten był doskonałą okazją do przypomnienia nam wszystkim o tym, co w życiu jest najważniejsze, jakimi wartościami człowiek powinien się kierować, aby jego życie było pełne treści. Zło, pycha i chciwość zostały ukarane, a jeszcze raz zwyciężyło dobro, pokora i miłosierdzie.
Dzień Nauczyciela i ślubowanie klas pierwszych

14.10.2016r. odbyła się w szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia pani dyrektor Małgorzacie Długosz, pani wicedyrektor Barbarze Rojek, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.

W tym samym dniu dzieci klas pierwszych naszej szkoły zostały uroczyście włączone do szkolnej społeczności. Dzieci zaprezentowały swoje programy artystyczne i złożyły przyrzeczenie w obecności pocztu sztandarowego. Następnie pani Dyrektor Małgorzata Długosz dokonała ceremonii pasowania każdego ucznia, a następnie wraz z wychowawczynią klasy pierwszej panią Barbarą Rojek wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy. Nie obeszło się bez słodkości . Wszyscy pasowani uczniowie otrzymali rożki obfitości przygotowane przez Rodziców. Witamy w szeregach naszej szkoły!


Wycieczka do Bielska-Białej

W roku 1963 na ekranach pojawili się Bolek i Lolek, bezsprzecznie najpopularniejsi bohaterowie polskiej animacji. Filmy z ich udziałem realizowało Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej przez 23 lata.
10 października klasy trzecie miały okazje odwiedzić to miejsce i poznać innych równie dobrze znanych bohaterów bajek takich jak; „Reksio”, ”Błękitny Rycerzyk”,” ”Marceli Szpak” czy kucharza Bartłomieja Bartolini herbu Zielona Pietruszka wraz z Wawelskim Smokiem i profesorem Gąbką.
Uczniowie z wielkim podziwem wysłuchały żywej prezentacji procesu produkcji filmu animowanego oraz zobaczyli jak twórcy zmieniają scenariusz w gotowy film. Miały okazję zapoznać się z nieodzownymi elementami które sprawiły, że dziesięciominutowa przyjemność zagościła na polskim ekranie TV jako „Dobranocka”. Wizytę zakończyliśmy w kinie „Studio” pokazem najnowszego filmu animowanego Studia Rysunkowego pt: „Kuba i Śruba”.Wycieczka do Pszczyny

7 października uczniowie klas 4-6 zwiedzali pszczyński zamek, po obejrzeniu pieknych wnętrz, zdjęciach z księżniczką Daisy przeszliśmy do Zagrody żubrów. Oprócz żubrów widzieśmy jelenie, sarny, daniele, pawie, a nawet króliki. Obejrzeliśmy wystawę przyrodniczą, a następnie oglądaliśmy skansen wsi pszczyńskiej. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale nie padał deszcz.


Savoir vivre czyli dobre maniery!

4 października 2016r. uczniowie kl. IV-VI obejrzeli przedstawienie przygotowane przez aktorów: Wojciecha Habela i Jacka Lecznara pt."Dziękuję, przepraszam i proszę czyli zasady dobrego zachowania".
Uczniowie mieli okazję poznać kilka najważniejszych zasad dobrego zachowania w szkole, domu i grupie rówieśniczej.Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W dniu 30 września obchodziliśmy w naszej szkole VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Po raz pierwszy przystąpiliśmy do tej międzynarodowej akcji, która ma na celu zachęcenie wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych, do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia, jest niezbędna w życiu codziennym.
Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości i utrwalić potrzebne umiejętności sposobem „na wesoło”. Pierwszym etapem naszych działań, było przygotowanie do akcji, do której zachęciła nas pani Pichota. Zarejestrowaliśmy się na stronie www.wmtday.org, i opracowaliśmy szkolny program „Dnia Tabliczki Mnożenia”. W działania zostały zaangażowane przede wszystkim klasy trzecie i ich wychowawczynie: Renata Kamińska i Beata Jakubiec oraz klasy czwarte pod opieką nauczycielki matematyki – Małgorzty Więzik.
Z klas starszych wyłoniono natomiast 10 egzaminatorów i 3 asystentów, do pomocy w przeprowadzeniu zamierzonych działań. Wszyscy uczniowie klas 4-6 mogli wziąć udział w konkursie na krótką rymowankę, wierszyk lub hasło związane z tabliczką mnożenia. Klasy trzecie wykonały piękne plakaty „reklamujące” tabliczkę. W dniu poprzedzającym opisywane święto udekorowaliśmy szkołę plakatami, wymyślonymi przez uczniów wierszykami i otrzymanymi od organizatora balonami. Dzień tabliczki mnożenia rozpoczęliśmy zabawą konkursową na sali gimnastycznej. Uczniowie klas trzecich, pod okiem egzaminatorów, sprawdzali znajomość tabliczki mnożeni „czwartaków”. Ci czwartoklasiści, którzy najlepiej zdali egzamin z tabliczki, przeszli do kolejnego etapu zabawy. Wręczyliśmy 9 certyfikatów „ekspert tabliczki mnożenia” czwartoklasistom i 8 trzecioklasistom.
3 uczniów po zwycięstwie w 2 etapie zabawy (na zasadzie „jeden z dziesięciu”), zostało szkolnymi superekspertami. Przeprowadziliśmy również kilkanaście egzaminów z tabliczki mnożenia wśród osób dorosłych. Były wśród nich panie z sekretariatu szkoły, osoby spotkane w bibliotece w Domu Kultury „Nad Borami”, oraz w pobliskich sklepach. Wręczyliśmy 10 certyfikatów, ale nie dostały go wszystkie spotkane i przeegzaminowane osoby, ku zdziwieniu dzieci, okazało się, że tabliczka mnożenia sprawia kłopoty również dorosłym

Sprzątanie świata

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły sprzątali najbliższą okolicę. Końcem września na świecie obchodzony jest akcja mająca na celu posprzątanie, uświadomienie sobie zanieczyszcenie środowiska naturalnego. Obecnie jest to jeden z współczesnego świata.

Katalog Dobrych Stron DI